Dneska jsme navštivili lázeňské město Teplice

03.06.2012

Dneska jsme vyrazili do lázeňského města Teplice, kde jsme našli útočiště asi na tom nejmenším náměstí, které tam mají, na Zámeckém náměstí. Jak je malé, tak je ale krásné, morový sloup, regionální muzeum i fara ... jak jsem se dočetla, jednoposledních (možnáúplně poslední) teplické zachovalé historické náměstí.

Předně musíme poděkovat vedení města za jejich podporu a také regionálnímu muzeu za pomocpřípojkouelektrice .... děkujeme :)

A teď už k dnešním závodům. Dětí dorazilo neuvěřitelných 121 a to jako vždycky v 5 věkových kategoriích. U nás startují děti od těch nejmenších a dneska to byla Zuzanka Pecherková  .... víte kolik malé slečně bylo ? Teprve 14 měsíců… :) velký obdiv a poklona, že dokázala celou trať ujet.

Nejstarší děti, které smí startovat na letošním Tour de Kids, jsou děti narozenéroce 2001, což oproti ostatním cyklistickým závodům, kde jsourámci programu i dětské závody, hodně omezené věkem. Naším cílem není stát je profesionálním závodem, ale chceme, aby si děti u nás závody vyzkoušely, třeba je to chytne a u cyklistiky zůstanou. Třeba si jen přijdourodiči strávit příjemné odpoledne, protože všichnipartnerů mají pro děti zajímavý program na stáncích a během odpoledne děti baví klaun, naši moderátoři (Míša Nosková, Madalena Joao a i Tomáš Löbl). Takže nás nesmírně těší vaše kladné ohlasy a především velká účast dětí a rodičů na našich závodech… Proto rodiče berte závody u nás s „nahledem“ a u nás není cílem vyhrát, ale zúčastnit se :) Proto dětičky dostávají spoustu dárečků jen za účast na našich závodech Tour de Kids .. Děkujeme nakladatelství Mladá fronta, která pro každého registrovaného připravila dětskou knížku a myslím si, že jsou opravdu krásné a pro děti pěkný dárek. Také děkujeme společnosti Nutrend, která také pro každého cereální snack Street XL. A od nás organizátorů účastnická trička.

A teď už opravdu k průběhu dnešního dne na teplickém Zámeckém náměstí.

Celé dopoledne bylo příjemně, sice pod mráčkem, ale na déšť to nevypadalo. Děti si zkoušely trať, a když pomalinku začínaly závody, se nám zatáhlo úplně, začalo pršet a do našeho odjezdu už nepřestalo. Je to škoda, ale i tak doufáme, že se závody povedly.

Na start nejmladších závodníky, tedy ročníky 2009 a mladší, se v rozjížďce postavilo 12 kluků. Kluky jsme rozdělili do dvou rozjížděk a z každé postupovali nejlepší čtyři do finále, které se nejlépe povedlo Timotejovi Vašinovi. Na záda mu ale v cíli „dýchal“ Davídek Jílek, který dojel pouze s rozdílem 0,9 vteřiny druhý. Třetí Ondra Nejedlý. Nejmenší jezdí trať dlouhou zhruba 30 až 50 metrů, v Teplicích vzhledem k velikosti náměstí byla trať dlouhá 30 metrů.

Nejmenší slečny měli rozjížďku jednoduchou, vyzkoušeli se jak se jede, a všechny postoupili do finále, kde už bojovali o medaile a především žlutý dres. Na startu byla i Zuzanka Pecherková, malá slečna s ročníkem narození 2011. Bylo úžasné jí pozorovat před startem, prohlídla si okolí, ožužlala spojku, kterou měla připoutané číslo k odstrkovadlu a především se neustále smála :) Neuvěřitelná závodnice :) Do cíle sice dojela poslední s dopomocí maminka, ale závod perfektní. Vyhrála Viktorka Špičková, podle jména předpokládám sestřička Adélky Špičkové, která s námi také závodila a vyhrála svoji kategorii. S pouhým rozdílem 0,7 vteřiny dojela druhá Barunka Bičíková a třetí Dorotka Polanská.

Je pravidlem, že druhá a třetí kategorie je nejvíce obsazená. A jak píši v každé reportáži, ani v Teplicích tomu nebylo jinak. Kluků bylo devatenáct, takže byli rozděleni do tří rozjížděk. V prvních dvou bylo šest kluků a tak do finále postupovali nejlepší dva. Ve třetí bylo sedm kluků, takže postupovali nejlepší tři.  Ve finále se tedy potkalo sedm nejlepších. Rodina Duškova s námi objela už pár závodů a v Teplicích se konečně dočkali i stupňů vítězů. Dokonce i ten nejvyšší stupínek a to díky Jakubovi, který vyhrál tuto kategorii. Druhá kategorie už to má těžší, musí objet celé jedno kolečko kolem náměstí a vzhledem k tomu, že nám pršelo a není to žádná rovinka, ale na trati bylo i stoupání, občas to bylo hodně těžké. Druhý dojel Barnabáš Braum a třetí David Adámek.

Malých slečen ve druhé kategorii bylo 17 a pouze 6 nejlepších mohlo nastoupit k finálové jízdě. Stejně jako kluci jezdí jedno kolečko. Stejně jako v Pardubicích se závod nejlépe povedl Lucince Sellnerové a tak už má doma druhý žlutý dres. Druhá dojela Gábinka Pešková, třetí Adélka Čermáková.

Dostáváme se k třetí kategorii, dětem narozeným v roce 2005 a 2006, což je v Teplicích určitě silný ročník. Na startu ve čtyřech rozjížďách se představilo 23 závodníků a pouze 8 jich mohlo postoupit do finále. Tak doufáme, že rodiče koupili aspoň zmrzlinu (i když v tom deštivém počasí spíše nějakou jinou sladkost), protože jet finále byl už velký úspěch. Třetí místo obsadil Michal Koňák, druhý dojel Štěpán Puchart ..... a tramtadadá :) První místo získal Kuba Oliva.

U malých, tedy možná spíše mladých, slečen se do finále probojovala polovina přihlášených. Adélce Kotlíkové přineslo startovní číslo 502 štěstí a závod vyhrála, druhá skončila sestra Jakuba Duška ... Katka Dušková a vyhrála Adélka Kotlíková s náskokem šesti vteřin.

Čtvrtá kategorie TdK4 (ročníky 2003 a 2004) ... u kluků ve finále bojovali do poslední chvíle Michal Samec a Samuel Vašina. Nakonec s rozdílem pouhých 0,9 vteřiny vyhrál Míša, druhý tedy dojel Sam.

Třetí místo si v klidu jistil Leopold Haslinger. Zapomněla jsem zmínit, že třetí a čtvrtá kategorie už jezdí dvě kolečka kolem náměstí a to jak v rozjížďce, tak i ve finále.

U holek při pohledu do startovky jsem našla jméno Adélky Špičkové, která nám také vyhrává, kam přijede… a tak jsem byla zvědavá, jak dopadne závod dneska za deště a na těžké trati. Adélce se závod povedl, vyhrála s velkým náskokem a tak si vystoupala již poněkolikáté na ten nejvyšší stupínek vítězů. Druhá dojela Viktorka Vágnerová a třetí skončila Adélka Hosková.

Dostáváme se do poslední kategorie, kdy už nejde ani tak o dětskou kategorii, jako o „puberťáckou“ kategorii… i když jsem se kluků ptala, že Tour de Kids jsou dětské závody, tak mi každý z nich odkýval, že jsou děti a že chtějí závodit :) Takže jsem děti vypustila na start :) Závod se opět povedl nejvíce Maxovi Galovičovi ... jak nám říkal jeho taťka, který je Chorvat, za manželku si vzal Češku a kluci se narodili v Montrealu v Kanadě a mají kanadské občanství .. ale jak se dostali k nám na závody Tour de Kids do Plzně a do Teplic, nevím a strašně jsme zvědaví. Tak příště zjistíme.

Druhý dojel Tomáš Houska, je to syn Míši, která má na starosti celou akreditaci ve většině měst během letošního roku, takže Tom s námi jezdí jako člen našeho týmu. Jednou se mu zadaří, po druhé ne .. tentokrát se mu to povedlo a dojel za Maxem druhý. Třetí skončil Roman Markelychev.

Tak a jsme na konci, původně byly přihlášené tři slečny, na poslední chvíli se k nám ještě přidala Alinka Kurmakaeva, která ale bohužel získala „bramborovou“ medaili. Třetí místo Anička Souchová, druhé Eliška Kotlíkové. Zakončíme to opět vítěznou famfárou .... tramtadadá .. vítězem se stává Marika Tomalová.

Protože nám nepřestávalo pršet ani při vyhlašování, trošku jsme museli zkrátit program našeho klauna Čika a vrhli jsme se na předávání medailí, cen, tašek od našich partnerů, pro vítěze navíc i s taškou od společnosti Citroen a především vítězného žlutého dresu pro ty nejlepší.

Jak už je zvykem, celý program končíme losováním všech startovních čísel z daného dne. Tentokrát jsme měli jako hlavní výhru grilovací hrnec od společnosti Zepter. Dále jste mohli vyhrát úklidovou sadu Zepter, yo-be, deštník, zdravou lahev a také dětskou kosmetiku.

Dneska jsem se rozepsala ... tak snad jste si to přečetli až do konce :) Těšíme se na příští víkend do Znojma a Jihlavy. Pěkný večer :)