Druhý ročník Tour de Kids byl včera zahájen v Brně

06.05.2012

V sobotu 5. května na náměstí Svobody v Brně byl zahájen druhý ročník Tour de Kids a počasí se nám námi smilovalo, protože celý den byl neuvěřitelně nádherné počasí. Do závodu se registrovalo 165 dětí, na konec se na start postavilo 155 z nich

Akce se konala za finanční podpory Statutárního města BrnaVelmi děkujeme DPMB, konkrétně panu Seitlovi za výluku tramvají, protože to nám hoooodně usnadnilo život a především by to nebylo ani možné uspořádat. A také děkujeme Magistrátu města Brnaměstské části Brno-střed a všem, kteří nám pomáhali se záborem náměstí.

Moderátorka akce je Míša Nosková, která provedla celým odpolednem. V půl druhé ale na dětičekala Dáda Patrasová s klaunemklaunicí se svým hodinovým představením. Dětem zazpívala nejznámější písničkyděti tancovali nejen na náměstí, ale i s Dádou na podiu

Poté už na děti byl připravený klaun Čiko ..... už loni jste se s ním mohli potkat na dvou závodech Tour de Kids a letosnámi objede všech dvacet měst.

Ve dvě hodiny to všechno vypukloNejdříve startovali nejmenší kluci a úplně nejmladší byl Mareček Mezník, který dokázal ve finále vybojovat třetí místo. Celý závod vyhrál Toníček Vranka a tak mu mohl náš vzácný host pan Jiří Daler (zlatý olympionik z Tokia 1964) obléci žlutý dres pro vítěze, na krk pověsit medailizástupce České pojišťovny předat tašku plnou dárečků od partnerů akce. Toníček si tak ke svému třetímu místu z loňského závodu Tour de Kids ve Zlíně přidal tentokrát trikot nejvzácnější. Druhý dojel Davídek Václavík

Mezi holčičkami (rok narození 2009 a mladší) byla na startu ještě mladší závodnice (než u kluků) a to Adélka Paříková, které byly v dubnu teprve dva roky. Ale poprala se s tím pořádně, protože nejen že se dokázala probojovat do finále, ale tam dokonce dojela šestá. To zaslouží obrovský potlest pro Adélku ....

Zvítězila Babetka Kolářovádruhá byla Linda Kubová a třetí Sofinka Goláňová. Slečnám moc gratulujeme.

Druhá kategorie byla pro děti narozené v letech 2008 a 2007, nejdříve startovali opět kluciKategorie to byla hodně silná a boj o finálová místa hodně tvrdý, protože z 24 kluků se do finále mohla probojovat jen polovinaNejlepší byl Lukášek Goláň a tak rodina Goláňová měla včera určitě velikou oslavu, protože jeho sestřička také byla na stupních vítězů ve své kategorii. Druhý dojel Viktor Maděryč a třetí Oliver Hublík.

Mezi malými slečnami zvítězila Adélka Zavřelovádruhá také Adélka, ale Jurkuláková a třetí Violka BlahoudkováDruhá katerogie už to měla těžší, musela objet celé náměstí ... u některých dětí to znamenalo, že i rodiče měli sportovní odpoledne a okruh běželi s dětmi :)

Třetí katerogie (ročníky 2006 a 2005) je opět nejsilnější a nejvíce obsazená, bylo tomuloni a i letos bude o finále velmi dramatický bojNa startu jste mohli potkat několik závodníků, kteří již loni na Tour de Kids startovali, například Marka Paříka. Jeho taťka také soutěžil a  to na facebooku ve skládání básniček na téma kolo. Porotě se nejvíce líbila a tak si během odpoledne odnesl domů fotoaparát Olympus jako výhru. Moc gratulujeme.

Ale vraťme se k závodníkům .... Přemožitele nenašel Marek Jurkuláktak ode dneška může jezdit ve žlutém vítězném trikotu (které jiným způsobem získat nelze), druhý skončil Ondra Novotný a třetí Honzík Vranka  (brácha Toníčka). Mezi holčičkami to nebylo o moc snažší, do závodu se jich přihlásilo 18 a ne všechny mohli postoupit do fináleZvítězila Maruška Kramešová stylem "start-cíl" s velkým odstupem před druhou Editkou Blahoudkovou a třetí Klárkou Průchovou. Pro Klárku to byla obrovská radost, protože je to její první medaile v životě, asi tak jako pro většinu našich malých závodníků. Závod se jel na 2 kola.

Předposlední věková kategorie, děti narozené 2003 a 2004 - kluci a holky jeli také dvě kola kolem náměstíPři průjezdu v polovině závodu byl Jakub Jurkulák o 0,1 sekundy druhý za Vojtou Paříkem, ale v cíli si pozice vyměnili a tak Jakub získal žlutý dres a zlatou medaili a Vojta stříbrnou medailiTřetí dojel Tomáš MunzarBoj byl ale neuvěřitelně napínavý až do posledních metrů a o vítězi se rozhovalo až v cílové rovince.

U mladých slečen se závod vyvedl Lucce Blechové, druhá skončila Justýna Kolářová a třetí Klárka Horná.

A jsme u nejstarší kategorie (ročníky 2001 a 2002), kde bylo bohužel několik ošklivých pádů, kluci jedou naplno a ne vždy dokáží zastavit před barierou dřív než do nabourají  ... je to kdo z koho. Kolo nebo bariéra :) Zvítězil Andrej Antal, druhý Pavel Zeman a třetí Milan ChaloupkaVe slečnám zvítězila Terezka Obořilová, druhá dojela Terezka Paříková a třetí Adélka Průchová. Terezka Paříková a Adélka Průchová se na startu potkají i za týden v Pardubicích, tak jsme zvědavíjak to dopadneŠárka Půstová nám zaspala rozjížďku a tak byl povolen aspoň start ve finále "nanečisto". A protože ve finále by si dojela pro medaili, obdržela od organizátorů alespoň cenu útěchy, taškou plnou dárků

Celé odpoledne dojetím posledního finále ale nekončilopokračoval program nejen na podiu, ale i na stáncích partnerů, kde děti mohli po celý den kreslit, skládat puzzle, hádat a tipovat, točit kolem štěstí a mnoho dalšího .... StánekBrně si postavila Česká pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, společnost CitoenKalas Sportswear. Také nemohla chybět společnost Amulet, kde si děti mohli vyzkoušet jízdu na kolech a odrážedle.

Proběhlo vyhlášení nejlepších "kreslířů" u stánku České pojišťovny na téma "výlet na kole" a úplně na závěr i losování startovních čísel. Šťastnou ruku měl pan Jiří Daler, který vylosoval pět šťastlivců. Vyhráli cereální snack Street XL od Nutrendu na celý měsíc zdarmapitnou lahev SiggPhlat Ball od společnosti EP Line, tašku plnou dárků od Czech Turism a hlavní výhra bylo dětské kolo Amulet.