"Mrazivá" Tour de Kids v Liberci

14.05.2012

Liberec nás přivítal mrazivým počasí, ale i nádherně zasněženým náměstím plným konfet, kelímků a dalších památek na sobotní oslavu titulu mistra ligy ve fotbale. V sedm ráno jsme nevěřili, že můžeme akci stihnout připravit, ale technické služby mají od nás jedničku, během hodinky a čtvrt bylo náměstí uklizené a my mohli začít.

Poprvénámi nebyla Dáda Patrasová, ale určitě jsme neměli program ochuzen, protože s Míšou Noskovou přijela i Madalena Joao, účastnice první Superstar u nás. Také nás navštivila mateřská škola Méďakterá nám pomohla s programem. Jednak děti vozila po trati (samozřejmě před začátkem celého programuna čtyřkolkách, jednak rozdávali balónky a především dětem předvedla taneční vystupení hip-hopová skupina z Liberce D.S.A

Ve dvě hodiny už byli na startu připravení ti nejmladší, u nás je to kategorie TdK1 (ročníky 2009 a mladší), kteří jednou trať dlouhou 50 metrů. V cíli byl mezi prvními třeti velký boj, protože rozdíl ve finále nebyl ani vteřinu. Nakonec zvítězil David Jílek, druhý dojel Kuba Kašpar a třetí Franta Musil. Mezi slečnami vyhrála Adélka Suková, i když s menší pomocí maminky, druhá už s vlastní pomocí Maruška Kerlová a třetí Markétka Fuchmanová.

Druhá kategorie jako vždycky byla nejvíce obsazené a i v Liberci. Takže dostat se do finále už je pro všechny velké vítězství. Navíc u této kategorie je to věk, kdy plno dětí jezdí ještě na odstrovadlech a odrážedlech, někteří zkoušejí první jízdu na kole, ať už sami nebo s pomocnými kolečky. Navíc na benešáku (jak jsme byili poučeni, že se tak náměstí Dr. E. Beneše říká) jsou obrovské kočičí hlavy po celé trati závodu a ani to není rovinka, takže obdivuji každého, kdo dokázal dojet do cíle. A především proto tuto kategorii veliká poklona a obdiv.

Kluci i holčičky museli objet jak v rozjížďce, tak ve finále celé jedno kolečko kolem náměstí a závod se nejlépe povedl mezi chlapci Martinovi Horákovi, druhý dojel Kuba Smutný a třetí Jan Klust. Mezi slečnami Klára Dvořáková vyhrála o celých 9 vteřin a když porovnáváme výsledky s kluky, tak by dokonce porazila i většinu z nich a došla by si ve společné kategorii pro bronzovou medaili. Druhá dojela Barunka Chládková a třetí Terezka Klustová. Ve finále osmičce byla na startu i Magda Brandnová, která loni v nejmadlaší kategorii dojela druhá. Letos soupeří se startším ročníkem, tak uvidíme jak se s tím popere.

Třetí kategorie TdK3 jsou kluci a mladé slečny (už si nedovolím říkat hočičky) narozené 2005 a 2006 a ti museli absolvovat dvě kolečka kolem náměstí. Mezi kluky zvítězil Ondra Čermák s odstupem 5 vteřin na druhé a třetí místo, kde se rozhodovalo až na cílové čáře a kdybychom měli cílovou kameru, tak bych řekla, že i na cílové fotografie.. Druhý dojel Lukáš Dolejš s náskokem 0,1 vteřiny a třetí Fabián Abrt.

U mladých slečen se bojovalo o druhé a třetí místo, protože po třetí v této sezóně (a to máme třetí závod) zavítala z Nymburka Marie Kramešová se svojí mamimko. Už nám to nedalo a po zadání jejího jména do google vyhledavače jsme zjistili, že maminka s Maruškou objíždí závody po republice už přes rok a kam přijede, tam vyhraje. A i u nás na dětských cyklistických závodech Tour de Kids. Uvidíme za pár let, zda se rodí nová cyklistická hvězda nebo ne.

Druhá dojela Jana Kareisová, která loni vyhrála v Liberci v TdK2 a třetí Michalka Jílková.

Dostáváme se k předposlední kategorie TdK4, ročníky 2003 a 2004, kde na startu finále byli Jarda Schovanec, který na stejné trati vyhrál loni. Tentokráte ho s náskokem 5,5 vteřin předjel Vojtěch Dvořák. Třetí skončil Mirek Chládek. Mezi slečnami vyhrála Nela Půbalová, druhá Jana Fixová a třetí Emma Lincová.

Na startu poslední kategorie TdK5 (ročníky 2001 a 2002) startovat Tomáš Houska, který vyhrál v sobotu v Pardubicích a tak celé odpoledne se ho Míša Nosková vyptávala, jestli obhájí a jak dlouho jezdí a zda se mu jezdí na novém kole dobře a plno dalších otázek. Tomáš není moc mluvný, takže většinou zněla odpověď dobře a hm .... ale když úplně na závěr odpoledne vyhrál v tombole vodní skluzavku, tak jeho juchů slyšelo celé náměstí :)

Ale vraťme se k závodům. Tentokrát se Tomášovi moc nevedlo, do posledního kola jezdil na čtvrtém místě, v posledním kole dokázal předjet Jirku Průchu, který byl po nemoci a v sobotu ještě odpočíval. Druhý dojel Martin Hamada a zvítězil s přehledem 5 vteřin Filip Kovář. Tato kategorie už musí ujet 3 kolečka.

Mezi nejstaršími slečnami byly na startu samá známá jména z předchozího roku a tak se vedle sebe postavili Natálka Křemenová, Ludmila Kareisová, Adélka Brucknerová a Adélka Průchová.

Natálka Křemenová byla loni v Liberci v TdK4 třetí, Ludmila Kareisová svoji kategorii vyhrála, Adélka Brucknerová byla v TdK4 druhá a Adélka Průchová vyhrála loni v Plzni ... a tak to byl velký boj a nikdo si na startu nedokázal tipnout, kdo vyhraje .... A povedlo se to Natálce Křemenové, druhá dojela Ludmila Kareisová a třetí byla Eva Tomanová. Adélka Brucknerová získala "bramborovou" medaili a Adélce Průchové se závod nepovedl a dojela až osmá.

Posledním závodem celé odpoledne ale neskončilo, protože na děti se už těšil klaun Čiko a také Madalena Joao, která nás navštivila už v Brně. Přijela se za námi podívat a trošku načerpat energii a příští týden v Olomouci a Mladé Boleslavi zaskočí za Míšu Noskovou, která nemůže moderovat naši akci. Úplně na závěr jsme ještě losovali startovní čísla o super ceny od našich partnerů. Hlavní výhra tentokrát byl fotoaparát Olympus.J

Jako hosta a předávajícího cen (nejen pro vítěze v kreslení na stánku České pojišťovny), ale také nejlepší závodníky, jsme přivítali regionální ředitelku pobočkové sítě České pojišťovny Ivu Pazderovou.

Tento týden se přesouváme do Olomouce a Ostravy, kde bude opět s námi Dáda Patrasová. Pak mám od nás pauzu a uvidíme se s ní až při  finále v Praze.

Kompletní výsledky najdete na webu   a fotky přidáme večer do fotogalerie.