Význam trikotů Tour de Kids

15.05.2011

Jak asi všichni víte, tři nejlepší holky a kluci z každé kategorie, mimo senzačních dárků od našich partnerů, také získají cyklistické dresy, které nám dodává hlavní partner projektu Tour de Kids společnost Kalas Sportswear (www.kalas.cz).

Ale proč zrovna žlutý, zelený a puntíkovaný trikot?

V následujících odstavcích si představíme historii těchto dresů v rámci Tour de France.

Kromě celkového vítězství na Tour de France má každý její ročník tři další klasifikace: bodovací (sprinterskou), vrchařskou a nejlepšího juniora. Lídři těchto soutěží nesou následující den barevný dres (v cyklistice označovaný také jako trikot). Dresy jsou udělovány při slavnostním vyhlášení na konci každé etapy, někdy ještě předtím, než dokončí nejpomalejší závodníci. Pokud získal jeden jezdec více než jeden trikot, ponese v následující etapě ten nejcennější. Ostatní dresy ponesou závodníci umístění hned za ním v příslušném hodnocení. Například je běžné, že v prvním týdnu závodu vede stejný jezdec celkové pořadí (žlutý trikot) a pořadí sprinterů (zelený trikot). V takovém případě nosí žlutý trikot. Zelený trikot nese jezdec na druhém místě v pořadí bodovací (sprinterské) soutěže.

Barvy Tour de France byly převzaty jinými cyklistickými závody, a tak mají v cyklistice více obecný význam než pouze pro Tour de France. Například na Tour of Britain jsou udělovány žlutý, zelený a puntíkovaný dres se stejným významem jako na Tour de France. Giro d’Italia se odlišuje — celkovému lídrovi náleží růžový trikot, protože Giro je organizováno a sponzorováno deníkem La Gazzetta dello Sport, který vychází na růžovém papíru.

Žlutý dres

Maillot jaune (žlutý trikot), který nosí lídr celkového hodnocení (ten s nejlepším celkovým časem), je ten nejcennější. Uděluje se tomu jezdci, který má nejnižší celkový součet časů za všechny doposud absolvované etapy. Na konci závodu je vyhodnocen jako vítěz Tour.

Vítěz první Tour nenosil žlutý trikot, ale zelenou pásku na ruce. Není jasné, kdy se začalo se žlutým dresem. Belgický jezdec Philippe Thys, který Tour vyhrál v letech 1913, 1914 a 1920 vzpomínal při svých 67. narozeninách v belgickém časopisu Champions et Vedettes, že dostal žlutý dres v roce 1913, když ho organizátor Henri Desgrange požádal, aby si oblékl barevný dres. Thys odmítl a řekl, že pokud by jel ve žlutém, povzbuzovalo by to ostatní jezdce, aby jeli proti němu.

Řekl: „Poté argumentoval z jiné strany. O několik etap později mě přesvědčoval ředitel mého týmu Peugeot Alphons Baugé, abych ustoupil. Žlutý dres by byla reklama pro firmu a po tomto argumentu jsem tedy ustoupil. A tak byl koupen žlutý trikot v prvním obchodě, do kterého jsme přišli. Přesně mi padl, jenom jsme museli vyříznout trochu větší díru, aby jí prolezla moje hlava.“

Mluvil o závodě další rok, kdy „Vyhrál jsem první etapu a byl poražen ve druhé Bossusem o galusku. V příští etapě připadl po nehodě žlutý trikot Georgetovi.“

Historik Tour Jacques Augendre mluvil o Thysovi jako o „srdnatém jezdci… dobře známém svou inteligencí“ a řekl o jeho tvrzení, že „vypadá, že jej není proč podezřívat“. Ale: „Žádné noviny nezmiňují před válkou žlutý trikot. Protože nemáme svědky, nemůžeme tuto záhadu rozřešit.“

Desgrange přidal žlutý trikot v roce 1919, protože chtěl, aby na sobě měl lídr závodu něco odlišujícího a protože papír jeho novin l’Auto byl žlutý. Časové bonusy navíc, které jsou ve formě sekund, jež se odečítají ze závodníkova celkového času, jsou pro první tři jezdce v cíli etapy a pro první tři na průběžných sprintech (viz níže). První tři v cíli získávají bonifikaci 20, 12, respektive 8 sekund, zatímco první tři na průběžných sprintech získávají 6, 4, respektive 2 sekundy. Tyto bonifikace jsou občas nicméně dostatečně velké, aby způsobily velké zvraty v classement géneral (celkové hodnocení).

Někdy převezme závodník vedení v průběhu etapy, když se dostane dostatečně daleko od nositele žlutého trikotu, takže jeho současné vedení je větší než jeho ztráta na žlutý trikot v celkovém hodnocení. Když se toto stane, může se o jezdci hovořit jako o „žlutém trikotu na cestě“. Samozřejmě nemohou být v této situaci žádné dresy vyměněny, proto se v některých jazycích používá výraz „virtual yellow“, což bychom mohli přeložit jako „virtuální žlutý“ nebo „pomyslný žlutý“.

Zelený trikot

Maillot vert (francozský výraz pro zelené triko) je dres, který nosí lídr bodovací soutěže na Tour de France. Byl představen na Tour v roce 1953, aby doplnil již existující maillot jaune (francouzský výraz pro žluté triko), který odlišoval celkového lídra. Zelená barva byla vybrána, protože sponzor byl výrobce sekaček na trávu, ačkoliv v roce 1968 byl dres kvůli spokojenosti sponzora červený. Maillot vert se udílí lídrům bodovací soutěže ostatních silničních cyklistických závodů ve Francii i jinde.

V prvních letech dostávali cyklisté pouze trestné body, když nedokončili na dobrém místě, takže dres byl udělen cyklistovi, který měl těchto bodů nejméně. Od roku 1959 byl systém změněn, takže cyklistům byly udíleny body za dokončení na dobrých místech (kdy za první místo bylo nejvíce bodů a horším místům bylo postupně udělováno méně bodů), takže dres získal cyklista, který měl těchto bodů nejvíce.

Zatímco žlutý trikot je udílen za nejnižší celkový čas v závodě, odráží zelený trikot body dosažené za dobrá umístění v každé etapě a „horká místa“ v průběhu etap, obzvlášť v rovinatých etapách Tour. Obecně se má za to, že se jedná o soutěž sprinterů, protože jezdci obvykle zůstávají v jednom velkém pelotonu v průběhu rovinatých etap, čímž dávají prostor těm s nejrychlejším zrychlením, aby se na konci poprali o etapové vítězství. Průběžné sprinty byly původně pro doplňkový červený trikot, a body do soutěže o ten zelený byly „vedlejším účinkem“, ale toto bylo později zrušeno a jsou součástí soutěže o zelený trikot.

Jezdci mohou za různé prohřešky proti pravidlům body ztrácet, což znamená, že někteří jezdci dokončují Tour s negativním bodovým ziskem.

Puntíkovaný trikot

Puntíkovaný trikot (francouzsky maillot à pois rouges, anglicky polka dot jersey) je trikot udělovaný na Tour de France nejlepšímu vrchaři. „Král hor“ nosí bílý trikot s červenými puntíky.

Poprvé byla soutěž o nejlepšího vrchaře počítána v roce 1933. Vítězem se stal Vicente Trueba, který dosáhl jako první vrcholků hor. Avšak Trueba byl velmi špatný sjezdař, takže z toho, že byl první na vrchu, nikdy nic nezískal. Ředitel Tour de France Henri Desgrange rozhodl, že cyklisti by měli získávat bonusy za to, že přijedou první na vrchol. Od roku 1934 byl rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem na vrcholu byl přidán prvnímu jako bonus. Tyto časové bonifikace byly později zrušeny, ale ocenění Krále hor zůstalo.

Ačkoliv soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 1933, barevný trikot byl představen až v roce 1975. O barvách rozhodl sponzor, Chocolat Poulain, aby souhlasily s barvou populárního produktu. Někteří říkají, že barvy dresu byly inspirovány trikotem, který viděl ve svém mládí bývalý organizátor Félix Lévitan na velodromu d’Hiver v Paříži.

Zdroj: letour.cz