Místo: Odpočinková zóna Komora
Délka závodu: 50 m až 1 km

Počet registrovaných:168

Na dnešní den jsme se těšili a zároveň byli hodně nervozní… přeci jen, byli jsme domarodném Táboře a tak se na nás přišli podívat všichnipříbuzných a rodin. Navíc jsme se s rodinou PaříkovouKolíně domlouvali, kde bude letos největší účast, a sázela na Tábor.

Počasí nám vyšlo na jedničku, účast na závodech také, klaun Čiko opět byl jedinečný a Míša Nosková, která včera po ránu moc nemluvila (v Písku místo jel Tomáš Löbl), tak dneska na nás těšila a od rána rozdávala úsměvy na všechny strany. Trať byla postavená, vše přichystané a tak jsme mohlipůl jedné spustit program.

Do Tábora za námi dorazil i Petr Morkes, kdo ho náhodou neznáte, je to ilustrátor a autor Komisaře Vrťapky, což je psí detektiv. Pro děti si připravil program a musel být pro děti hodně zajímavý, protože měl skončit ve dvě hodiny a nakonec se balil do auta společněnámipo páte hodině odpolední. Jak nám Petr Morkes řekl, děti ho nechtěly pustit a stále přidávali další a další soutěže. Jsme moc rádi, že se vám detektivní dílna Petra Morkese líbila. Kdo by chtěl za ním vyrazit ještě jednou, přijeďte za námipolovině července do Prahy na Václavské náměstí na náš závěrečný závod letošní Tour de Kids.

Míša Nosková sidětmi zacvičila, klaun Čiko zakouzlil a zatančil, jak koukám na fotky ve fotogalerii, tak do programu zapojil i tatínkydětmiHonza Hataš ze společnost Amulet na podiu ukázal, jak vypadat správně vybavené kolo, čeho se vyvarovat při koupi dětského kola a mnoho dalších zajímavých, ale především důležitých informací.

Start se nám trošičku zpozdil, začali jsme 10 minut po druhé hodině a to jenjediného důvodu .... do závodu se registrovalo neuvěřitelných 168 dětí a máme letošní rekord. Jsme rádi, že jsme to dokázali u násTáboře. Teď si myslím, že další konkurence bude Praha. Už přes týden nám běží ve vybraných stanicích metra televizní spot na obrazovkách. Tak jsem zvědavá, jak to celé letos dopadne.

Naše nejmladší kategorie (a pro mě i nejroztomilejší) jsou holky a kluci narozenéletech 2009 a mladší. Dneska úplně nejmladší na startu byl Péťa Munster, které mu je teprve 19 měsíců a dokonce se dokázal probojovat i do finále. Obrovská gratulace.

Celkem na startu nejmenších závodníků bylo 11 kluků a 13 holek. U holek i kluků proběhly dvě rozjížďky, do finále se probojovalo 9 nejlepšínich, malých slečen bylo ve finále 8.

Závod se nejlépe povedl Lukáškovi Koleňákovi, druhý dojel Vojtíšek Janů a třetí Ondra Noháč. Všichni vyhrávají medaile, Lukášek navíc žlutý dres pro nejlepšího závodka, tašku Citroen včetně speciální cyklo lahve Tour de Kids a Citroenu jako hlavního partnera projektu, tašku plnou dárků od našich partnerů. Partnerům moc děkujeme.

U slečen vyhrála Lucinka Švehlová, druhá skončila Kristýnka Sikorová a třetí Barborka Tabulková. Kdo neviděl závod nejmenší, tak to opravdu stojí za to… některé děti jedou rovnou do cíle, maminky nebo tatínkové běžínimi, někter děti se ale i na trase zastaví a mávají svým babičkám, dědům nebo třeba bráškům a sestřičkám. Občas ožužlají startovní číslo, občas si svoje „vozidlo“ dotáhnou do cíle po svých, občas musí pomoct někdorodičů. Je to nádherný závod.

Kluci u druhé kategorie, tedy ročníky 2008 a 2007, byl dneska opravdu hodně „nabitý“. VčeraPísk bylotéto kategorii osm kluků, dneska neuvěřitelných 37. Z toho pouze 5 mohlo postoupit do finále a to vždy vítězové jednotlivých rozjížděk. Všichni ti, kdo se mnou byli na startu podruhé, už byli vítězové. Třetí místo obsadil Štěpán Dobrý, druhý Dominiku Valentin a první místo vybojoval Lukáš Turek.

Holky to měly o hodně jednodušší, i když boj o finálová místa samozřejmě byl také velký. Nejlepších šest si svůj závod mohly vyzkoušet ještě jednou ve finále a tam trať, start a všechno ostatní nejlépe sedlo Karolínce Kaplanové. S maminkou je kolo moc baví a jezdí na závody. Jak mi prozdradila minulý víkend její maminka, letos je Karolínka pro kolo nadšená, takže proto objíždí závody do 100 km od svého bydliště (bydlí ve Srubech), jen u nás u Tour de Kids dělají vyjímky a dojíždí za námi i do větší vzdálenosti. Jestli Karolínku bude bavit závodění i za rok se zatím neví, ale dokud to takhle krásně šlape, tak by to byla škoda toho nechat. Karolínkanámi byla po sedmé a po sedmé zatím nenašla žádnou přemožitelku. Tak snad zase příště.

Druhá dojela Nela Kropíková, třetí Karolínka Kůrková. Na čtvrtém místě pak obhájkyně včerejšího vítězství z Písku a z loňského závodu v Praze Karolínka Rutarová.

Ve třetí kategorii (ročníky 2005 a 2006) byla trať dlouhá 590 metrů (u první 50 metrů, u druhé kategorie 330 metrů a u poslední 840 metrů – změřili jsme si to až po závodě, bohužel pozdě, tak aspoň takto na webu). Protože jsme měli ve dvou rozjížďákách dvojčátka, tak jsme kluky promíchali, aby nesoutěšili v jedné rozjížďce se svým bráchou. Sourozenci Kobrovi jsou si navlast stejní a nevidět je oba dva na stupních vítězů, tak by si člověk řekl, že startuje ve dvou rozjížďkách jeden a ten samý kluk. Klukům se dneska moc dařilo a (byli s námi v Plzni, v Písku a dneska v Táboře) Richard po druhé vyhrál. Robert je vždycky na stupních vítězů, ale žlutý dres ne a ne získat. Snad mu brácha jeden půjčí, když má teď dva. Druhý dojel Richard a třetí místo obsadil Kryštof Krešák. U této kategorie mezi kluky „bojujeme“ na startu s vyjížděním až na zapískání, ale to se vytrénuje a než kluci dorostou, tak nebudou tak chvátat na trať. Znám sebe, nevím, jestli bych nervozitou nevyjela i já před píšťalkou.. Kluky jsme nechali start zopakovat a vše pak bylo v pořádku.

Dodatečně gratulujeme k dnešním narozeninám Davidovi Žukovi, který dnes oslavil své sedmé narozeniny… takže Davídku, všechno nejlepší :)

Dostáváme se ke slečnám. Těch se k závodu registrovalo 15 a nejlepších šest postoupilo do finále. Třetí místo obsadila Klárka Průchová, druhá dojela Verunka Floriánová, o které víme, že dělá atletiku. Zvítězila s velkým náskokem Hanka Olivová.

Čtvrtá kategorie – zelená – ročníky narození 2003 a 2004 jela také dvě kolečka jako předchozí závodníci. Na startu se objevil i Mathias Galovič, jak nám včera řekl tatínek, měli na dnešek jiný program, ale když zjistili, že jedeme do Tábora, tak přeci jen dorazili. Mathias se do finále probojoval, mírné stoupání, které bylo na trati, ho prý dneska trápilo a tak skončil „až“ čtvrtý. Před ním na třetím místě skončil Martin Kozojed, druhý Martin Hemza. Když se podíváte do startovní listiny, kluci mají stejný čas, rozhodovala až cílová čára a konečný „verdikt“ všech cílových rozhodčí. Rozdíl byl opravdu nepatrný, ale přeci jen Honza o malilililinko rychlejší. Vyhrál Vojta Rodr.

A jak dopadly slečny…. Pavla Krejčí už nám je známé jméno, občas za námi s jejím taťkou zavítá, ale potkat ji můžete kdekoliv, na běhu, na atletice a i na jiných závodech na kole. Včera měla být i v Písku, ale prý byla na atletice. Dneska ale dorazila za námi, svoje soupeřky nechala za zádami a vystoupala na ten nevyšší stupínek pro zlatou medaili. Druhá dojela Jana Mikulandová a třetí Adélka Kropíková. Janě za druhé místo moc gratulujeme, na Janičce bylo vidět, že na kole jezdí ráda, ale profík to není… o to je takovéto druhé místo cennější.

A jsme u naší nejstarší kategorie, u nás jsou to ročníky 2001 a 2002. Protože jsme dětské závody, tak se občas ptám, zda se kluci a holky nespletli nebo zda to jsou ještě děti… tak prý jsou, ale po Večerníčku spát jít nechtějí :)

Kluků se registrovalo do závodu devět, rozdělili jsme je na dvě rozjížďky a jen nejlepších šest se s námi podívalo do finále. Závod to byl hodně dramatický, do posledního kolečka byla na čele Tomáš Houska, nejdříve ho předjel Tadeáš Grym, který už si vítězství nenechal ujít a pak v cílové rovince ještě Dominik Blafka. Mezi klukama byl na druhém a třetím místě rozdíl 0,1 vteřiny. Tomáš dojel tedy třetí. Čtvrtý pak Jirka Průcha, který si ale závod užil především v době, kdy mohl Petru Morkesovi pomáhat a chodil jako komisař Vrťapka mezi vámi.

Silně obsazená kategorie byla tentokrát i kategorie nejstarších slečen. Jestli si dobře pamatuji, tak dneska bylo na startu nejvíce holek v tomto ročníku. Do finále se probojovalo jen šest nejlepších. Dobře odstartovala Adélka Průchová, pak ale ztrácela a ztrácela a nakonec dojela pátá. Čtvrtá skončila Anička Svobodová. Bronzovou medaili brala Klárka Šafaříková, stříbrnou Barborka Macháčková a zlatou medaili Marika Tomalová. A abychom byli v této rozjížďce úplní, šestá dojela Verunka Pikešová.

Ale ani poslední rozjížďka u nás ještě neznamená konec, protože na podium děti zve klaun Čiko a Míša Nosková a než začne předávání medailí, tak se děti ještě mohou vyblbnout.

Úplně na konci probíhá slosování startovních čísel, protože jsme byli „doma“, tak jsme připravili deset cen – například dárky od společnosti Zepter (hlavní výhra grilovací hrnec v hodnotě přes osm tisíc korun), ale také poukázka na nákup v e-shopu Kalas Sportswear, cereální snacky od Nutrendu, yo-be od společnosti EP-Line, dětské odrážedlo Amulet (kde jsme rádi, že to vyhrála holčička z nejmladší kategorie).

Všem děkuji za návštěvu, za úsměvy (protože ty nás dobíjí na další práci a další závody) a pokud se vám s námi líbilo, můžete se podívat na kalendář a přijet na některý ze závodů za námi. Rádi vás uvidíme.